Ekonomi Koordinasyon Kurulu ikinci kez toplandı: Tek haneli enflasyon için 3 yıllık yol haritası

Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı. Beştepe’de yapılan toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, ekonomide öngörülebilirliği artırması ve beklentilere yön vermesi hedeflenen Orta Vadeli Program (OVP) ile ilgili önümüzdeki üç yıla ilişkin bir yol haritasının çıkarılacağına vurgu yapıldı. Açıklamada özetle şunlar yer aldı:

YAPISAL REFORM VURGUSU

“Depremin bütçe üzerindeki etkilerinin hafifletilmesi ve kaynak tahsisinin güçlendirilmesi amacıyla yapılan vergisel düzenlemeler ve alınan tasarruf tedbirleri ile finansal istikrarın pekiştirilmesi ve sürdürülebilirliğin güçlendirilmesi hedeflenmiştir. Toplantıda görüşülen konular aşağıda özetlenmektedir:

– İlk olarak güncel makroekonomik gelişmeler ile bütçe görünümü değerlendirilmiştir.

– Ekonomide öngörülebilirliği artıracak, beklentilere yön verecek Orta Vadeli Programa (OVP) ilişkin hazırlıklar gözden geçirilmiştir. OVP ile makroekonomik hedefler ve yapısal reform politikalarımız güncellenecek, önümüzdeki üç yıla ilişkin yol haritası ortaya konulacaktır.

– İlgili tüm kesimlerle istişare içinde hazırlanacak OVP’nin, öngörülebilirliği arttırarak yatırım ortamına önemli katkılar sunması beklenmektedir.

KAMUDA TASARRUF GÜÇLENDİRİLECEK

– Mali disiplini esas alan maliye politikamızı kamuda tasarruf anlayışıyla güçlendirerek elde edilecek mali alan, vatandaşlarımızın refahını artırmak için kullanılacaktır.

– Deprem harcamaları hariç tutulduğunda bütçe açığının milli gelire oranını AB standartlarında tutacak bir yaklaşım devam ettirilecektir.

– Toplam maliyeti 104 milyar dolara ulaşan deprem konusunda ilgili tüm kurumların koordinasyon içinde hareket etmesi ve deprem bölgesinde ekonomik ve sosyal hayatın rehabilitasyonuna bütçe imkanları içinde gerekli değişiklikleri yaparak tüm kurumların öncelik tanıması sağlanacaktır.

– Önümüzdeki süreçte temel makroekonomik hedefimiz enflasyonu yeniden tek haneli seviyelere düşürmektir. Bu kapsamda toplantıda fiyat istikrarıyla birlikte finansal istikrarın devamı için ’nın uhdesinde olmayan alanlarda atılacak adımlar ele alınmıştır.

MESLEKİ EĞİTİME DESTEK

– Mesleki eğitim merkezlerine devlet katkısının etkinliği değerlendirilmiş, tasarrufu ve etkinliği artırıcı kararlar alınmıştır.

– Otomotiv ve gıda perakende sektöründe arz-talep dengesini bozacak şekilde oluşan stokçuluk ve haksız uygulamalar ile fahiş fiyat artışlarının önlenmesine yönelik çalışmalar değerlendirilmiştir.

– Güven ve istikrar ortamında enflasyon ile mücadele öncelikli olmaya devam edecek, nitelikli yatırımlarla yüksek katma değerli üretimi, ihracatı ve potansiyel büyümeyi daha da güçlendirecek, istihdam artışını destekleyecek, tasarrufları artırarak cari işlemler açığında kalıcı iyileşmeyi sağlayacak etkin ve kararlı adımlar eşgüdüm içerisinde hayata geçirilecektir.”

TOPLANTIYA KİMLER KATILDI?

-Beştepe’de yapılan toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı Şahap Kavcıoğlu, AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Ala ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x