İkinci Ara Tatil Ne Zaman? 2023 İkinci Ara Tatili Tarihi

2022-2023 eğitim öğretim yılı ikinci dönemi, Kahramanmaraş depremi dolayısıyla geç bir tarihte başlamıştı. Depremin meydana gelmesi üzerine tüm illerde okulların açılacağı tarih ertelenmişti. Bu sebeple dönem içinde yapılacak olan ‘ara tatilin’ de tarihleri merak konusu oldu. Öğrenciler ve veliler ikinci dönem ara tatilin tarihini araştırmaya başladılar. Peki 2023 ara tatili ne zaman? Ara tatil ertelendi mi?

İşte detaylar…

2022-2023 eğitim öğretim yılı ikinci dönemi 6 Şubat Pazartesi günü başlayacaktı. Ancak Kahramanmaraş merkezli ve 11 ilimizi etkileyen depremlerden sonra, okulların açılış tarihi ertelendi.

Ülkemizde MEB’e bağlı eğitim öğretim kurumlarında sömestr tatili 23 Ocak’ta başlamıştı. 6 Ocak’ta ise ikinci dönem başlayacaktı. Fakat deprem felaketinden sonra tüm illerde eğitim öğretime başlangıç tarihi ertelendi. Okulların ikinci dönemi 20 Şubat’ta başladı.

Sömestr tatilinin uzatılması sebebiyle ikinci ara tatilin de ne zaman olacağı merak konusu oldu.

Deprem bölgesinde taşımalı eğitime geçildi, birçok depremzede öğrenci farklı illerde okula başladı. Eğitim öğretime verilen ara uzamışken ikinci ara tatilin tarihinde bir değişiklik olup olmadığı da merak konusu oldu. İkinci ara tatilin tarihinin bir hafta ertelenmesi söz konusu oldu.

Peki 2023 ikinci ara tatil ne zaman?

Milli Eğitim Bakanlığı 2022-2023 eğitim öğretim takvimine göre, ikinci ara tatil 17-20 Nisan tarihleri arasında yapılacak. Bakanlık tarafından tatilin iptal edilmesi veya ertelenmesine dair herhangi bir açıklama bulunmuyor. 

İkinci dönemde öğrenciler, 14 Nisan Cuma günü itibariyle ikinci ara tatillerine başlamış ve 24 Nisan Pazartesi günü itibariyle de tekrar okul sıralarına dönmüş olacaklar. MEB’in takviminde yer alan bilgilere göre okulların ikinci dönem tatili aynı zamanda Ramazan Bayramı’na denk geliyor. Öğrenciler ikinci ara tatillerini Ramazan Bayramı tatilinde yapmış olacaklar.

Okullar ne zaman kapanacak?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın sene başında yayınlandığı takvimde şu anda herhangi bir değişiklik bulunmuyor. Buna göre öğrenciler 24 Nisan’da tekrar okul sıralarında dönecekler. Son dönemin de tamamlanmasının ardından okullar 16 Haziran 2023 tarihinde yaz tatiline girecek. Milyonlarca öğrenci karne sevinci yaşayacak ve yaz tatiline girecekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir