Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Dikkat Çeken Ekonomi Açıklaması: “Mehmet Şimşek’e Karışmıyorum”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Merkez Karar ve Yürütme Kurulu (MKYK) toplantısında ekonomiyle ilgili mesajı dikkat çekti. ‘Ben Mehmet Bey’e karışmıyorum, o kendisi karar veriyor’ dediği öğrenilen Erdoğan’ın yerel seçim sürecini de başlattığı belirtildi.

Mayıs 2023 seçimleri sonrasında değişen ekonomi yönetimini, önceki dönemlerle karşılaştırmaları sürerken, değişen ekonomi politikalarına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da tepkisi yakından izleniyor.

Mehmet Şimşek ve Hafize Gaye Erkan’ın, Nureddin Nebati ve Şahap Kavcıoğlu’nun ardından kaptan köşküne geçtiği ekonomide, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bilinen ekonomik görüşlerine rağmen yapılan hamlelere dair düşünceleri merak ediliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, partisinin MKYK toplantısında Hazine Bakanı Mehmet Şimşek’e dair açıklaması da dikkat çekti. Erdoğan, Şimşek’e “karışmadığını” açıkladı.

Hürriyet’ten Ebru Karatosun’un haberine göre, Ak Parti MKYK toplantısında bir MKYK üyesi narenciyeye yönelik, ’30 yılın en çok hasadının yapılmasına karşın maliyetlerin çok yükseldiğini ve destek verilmesi gerektiğini’ ifade etti.

Erdoğan, “Mehmet Bey nerede? Ben Mehmet Bey’e karışmıyorum, o kendisi karar veriyor” dedi.

Mehmet Şimşek de narenciyeye yönelik ‘uzun yıllardır destek verildiğini’ ifade ederken, ‘Yine elimizden geleni yapacağız ama bununla ilgili bir düzenleme yapılmalı’ dedi.

Erdoğan, toplantıda yerel seçim startını da verdi. Belediye başkanlığı adaylığı için başvuru ücretlerinde de değişikliğe gidildi. Aday adaylarından alınacak ücretler artırıldı.

Büyükşehir belediye başkan aday adaylarından alınması planlanan 20 bin lira 50 bin liraya, il belediye başkan aday adaylarından 15 bin lira, 30 bin liraya, ilçe belediye başkan aday adaylarından 10 bin lira 20 bin liraya çıkarılmasına karar verildi. 

Belde belediyelerinde ve büyükşehir belediyelerinde meclis üyesi adaylığı 10 bin TL, il genel meclis üyeliğinde de 5 bin lira olarak güncellendi.

Kadın adaylardan adaylık ücretlerinin yarısı, engelli adaylardan ise dörtte biri alınacak.

Mevcut belediye başkanlarının istifa ettirilmeyeceği ancak başvurularının da alınmayacağı, 3 dönem kuralının uygulanacağı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x