İşgal İstanbul’u beyaz perdeye taşınıyor: Zaferin Rengi

“Zaferin Rengi” filminin ekibi ve oyuncuları basın mensuplarıyla bir araya geldi.

“Halide Edip Adıvar’ın Sultanahmet Mitingi” sahnesinin çekimleri öncesinde basına özel bir set ziyareti gerçekleştirildi.

Yönetmen Abdullah Oğuz, burada yaptığı konuşmada, filmin işgal altındaki İstanbul’da düşman kuvvetlerine karşı örgütlenerek Anadolu’da başlatılan direnişin hikayesini konu aldığını söyledi.

Oğuz, bu direnişi bir spor kulübü üzerinden anlattıklarını hikayenin 1918 ile 1923 arasındaki bir dönemi kapsadığını anlattı.

İngilizler İstanbul’u terk etmeden önce General Harington adıyla düzenlenen kupada, Fenerbahçe’nin işgal güçlerine karşı oynadığı maçı kazandığını aktaran Oğuz, “Fenerbahçe’nin ve Türkiye’nin futbol tarihinde çok önemli bir olay. Filmi bununla taçlandırıyoruz. Bu bir futbol filmi değil aslında. Yani o dönemi kapsayan bir direniş filmi.” değerlendirmesini yaptı.

“FENERBAHÇE’NİN GENLERİNDE DİRENİŞ VAR”

Fenerbahçe’nin eski başkanlarından Sabri Toprak rolünü oynayan Nejat İşler, “Fenerbahçe’nin genlerinde direniş var. O yüzden Fenerbahçe camiasının bir üyesi olduğum için ve bu filme dahil olduğum için çok gurur duyuyorum.” ifadesini kullandı.

Oyuncu Gülper Özdemir, filmde Sabri Toprak’ın yeğeni Peyker hemşire rolüyle yer aldığını belirterek, “Peyker, o zamanki Hilal-i Ahmer yani bugünün Kızılayında hemşire olarak çalışıyor, yaralı askerlere, göçmenlere, çocuklara yardımcı oluyor.” şeklinde konuştu.

Dönemin Fenerbahçeli futbolcularından Galip Kulaksızoğlu rolünü oynayan Kubilay Aka, Kulaksızoğlu’nun Fenerbahçe’nin hem kuruluşunda emeği olan hem de kaptanlarından ve sadece futbolda değil birçok yerinde emek vermiş bir spor adamı olduğunu kaydetti.

“ÇOK ÖNEMLİ BİR SAHNE İÇİN BURADAYIM”

Oyuncu Birce Akalay ise filmin tek sahnesinde yer aldığına işaret ederek, “Konuk oyuncu gibiyim aslında bir sahne için buradayım ama çok önemli bir sahne için buradayım.” ifadesini kullandı.

Projenin içerisinde olmanın büyük bir onur ve gurur olduğunu vurgulayan Akalay, “Halide Edip Adıvar gibi gerçekten çok önemli bir Türk aydınını bir Türk askerini milli mücadele için cansiparane savaşmış böyle bir tarihi kadını, memleketimiz için bu kadar önemli bir insanı canlandırabilmek ya da bu şansa erişmek benim için gurur verici.” şeklinde konuştu.

Yılmaz Adam Bayraktar, John Godolphin Bennett karakteriyle izleyici karşısına çıkacağını belirterek, “O dönemde İngiliz işgal kuvvetleri olarak İstanbul’da görev alan bir İngiliz yüzbaşı ajanı yüzbaşı Bennet olarak biraz arkadaşlara zorluklar yaşatıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Oyuncu Timuçin Esen ise güzel bir çekim süreci geçirdiklerini, başarılı bir yapım olmasını istediklerini ifade etti.

FİLM HAKKINDA

“Zaferin Rengi”, 1919’da işgal altındaki İstanbul’da düşman kuvvetlerine karşı örgütlenerek Anadolu’da başlatılan direnişin hikayesini, General Harington Kupası etrafında kurgulayarak beyazperdeye taşıyacak.

Filmin ana kahramanı, Fenerbahçe’nin kurucu üyesi ve efsane kaptanı Galip Bey rolünde genç oyuncu Kubilay Aka, Peyker rölünde ise Gülper Özdemir yer alacak.

Ayrıca Nejat İşler “Sabri Toprak”, Timuçin Esen “Topkapılı Cambaz”, Yiğit Özşener “Mustafa Kemal Paşa”, Gonca Vuslateri “Vera”, Yılmaz Adam Bayraktar “Yüzbaşı Bennet” ve Birce Akalay “Halide Edip” rolünde oynayacak.

Yönetmen ve yapımcılığını Abdullah Oğuz’un üstlendiği, Evren Oğuz’un ortak yapımcı olduğu filmin 2024’ün ilk yarısında sinemalarda seyirciyle buluşması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x