Josep Borrell’den İsrail saldırılarına tepki: Can kaybı karşısında dehşete düştüm

AA

Gazze’yi ablukaya alarak sivillere bomba yağdıran İsrail ölüm saçıyor…

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İsrail’in Gazze’deki Cibaliya Kampı’na yönelik saldırılarıya yönelik, sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı.

“Can kaybı karşısında dehşete düştüm”

Borrell, “İsrail’in Cibaliya Mülteci Kampı’nı bombalamasının ardından meydana gelen yüksek sayıdaki can kaybı karşısında dehşete düştüm.” ifadesini kullandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in sözlerine atıf yaparak ayrımcılık, orantılılık ve ihtiyat ilkeleri dahil olmak üzere uluslararası insancıl hukukun “seçici bir şekilde” uygulanamayacağını vurgulayan Borrell, şunları kaydetti:

“Savaş hukuku ve insanlık her zaman geçerli olmalıdır”

Kendini savunma hakkı, her zaman sivilleri mümkün olan en geniş şekilde koruma yükümlülüğü ile dengelenmelidir. Söz konusu insani yardım olduğunda da savaş hukuku ve insanlık her zaman geçerli olmalıdır.

Gazze’de yaşanan trajedi karşısında AB, geçen haftadan bu yana insani yardım koridorları oluşturulması ve insani ihtiyaçların karşılanması için çatışmalara ara verilmesi çağrısında bulunmaktadır.

Durum her geçen gün daha da vahim hale gelirken bu durum her zamankinden daha acil bir hal almaktadır. Sivillerin güvenliği ve korunması sadece ahlaki değil aynı zamanda yasal bir yükümlülüktür.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, İsrail savaş uçaklarının Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampı’na saldırı düzenlediğini duyurmuştu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, saldırıda ilk belirlemelere göre 100 kişinin hayatını kaybettiği ve kampta bulunan sivil yerleşim yerlerinden 6 Blok Mahallesi’nin tamamen yerle bir olduğu belirtilmişti.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x